Svensktoppen mars 2013

Mars månads Svensktoppen tokdomineras av turneringsvinster, såväl online som live. Vi får dock in lite hightakes och ett par podcastare på listan också.

1) Olof Haglund

Fullkomligt okände Olof Haglund kom till London, tog sig till finalbord i EPT:n, gjorde kaninöron på Ruben Wisser, dealade till sig fyra miljoner spänn och slutade sedan trea på ett av de tuffaste finalbord som touren sett. Allt annat än en förstaplats på listan vore givetvis orimligt.

2) Kassem Yassine

Malmöbon Kassem Yassine skämdes inte för sig när han tagit hem segern i Unibet Open Köpenhamn, och varför skulle han? UO är en av världens mest prestigefulla tourer i segmentet under WSOP, EPT och WPT och en seger där är riktigt stor. Grym insats!

3) Eisenhower1

Turneringsveteranen Eisenhower1 tog hem Sveriges enda titel i turneringsserien FTOPS efter att ha vunnit $1060 NLH i ett drygt 400 man stort fält. Efter en chop belönades han med nära $100 000.

4) Philip Klasson

Tog hem segern i prestigefulla Nordic Masters of Poker i början av mars after att ha besegrat Apo Arslan HU. Finalbordet innehöll bland andra Petter "Slaktarn" Petersson, Andreas Berggren, Johan Storåkers och Erik Friberg

5) Viktor Blom

Vi har sagt det tidigare, men det går att hårdkoda Bloms namn på en sån här lista. Fortsätter sätta agendan på världens nosebleedscen. När mars var över stod det klart att svensken var den som spelat in näst mest i världen hittills i år, drygt $3 miljoner. Dessutom inleddes mars med att han valdes till Årets pokerspelare 2013 av våra medlemmar.

6 & 7) MrAndreeew & 42ayay

Choppade segern i Super Tuesday på PokerStars för omkring $100 000 var. Grymt häftigt med en helsvensk HU i en av nätets största reguljära turneringar.

8) Kent Lundmark

Den tidigare EPT-vinnaren vet fortfarande hur man ror hem turneringar, och bärgade segern i sidoeventet £1000 NLH under EPT London och belönades med nära £50 000 i prispengar.

9) Skämmes

En av svensk onlinepokers största fortsatte imponera och bärgade segern i Big $109 på PokerStas på ett finalbord som bland annat innehöll Apestyles.

10) Koivu och Egon

Poker.ses egna proffsbloggare bestämde sig för att testa podcast-formatet, och än så länge verkar det ha gått bra. Drygt 500 lyssnare första veckan, och den största kritiken verkar gälla pojkarnas ljuva gnällbältesdialekter.

//Poker.se-redaktionen

Kommentera

Bli först med att kommentera!

Topp 5

De bästa pokerrummen

Topp 5

Bästa pokerbonusarna

Exklusiva turneringar

Endast för våra medlemmar

Sveriges bästa pokerrum & bonusar

 • Bäst
  Freerolls
  Paf Poker
  18+ Regler och villkor gäller. Spela ansvarsfullt. spelpaus.se
 • Populär
  Ingen bonus
  Coolbet Poker
 • Klassisk
  4 HexaPro-biljetter (20 kr/st)
  Unibet Poker
  18+ Spela ansvarsfullt: www.stodlinjen.se. Regler & villkor gäller.