Montreal Nationals vinner Global Poker Leagues premiärsäsong

Den första säsongen av Global Poker League är över, och det blev Montreal Nationals som tog hem den första titeln. Dock utan svenske lagmedlemmen Martin Jacobson på plats i finalen.

Martin Jacobsons Montreal Nationals är ligamästare efter att ha vunnit den första säsongen av Global Poker League. Laget, som utöver Jacobson består av Mike "Timex" McDonald, Marc Andre Ladouceur (lagkapten), Pascal Lefrancois, Xuan Liu och Jason Lavallee slog Berlin Bears med 6-5 i finalen i kuben i Las Vegas och kunde därmed bärga titeln. Bortsett från Jacobson och Liu var övriga lagmedlemmar på plats under finalen.

"Om resten av vårt lag hade railat Pascal på ett finalbord spelades för tio gånger de här insatserna hade vi bara suttit där och haft trevligt" sade Mike McDonald efter segern. "Nu var vi istället nervösa. Vi satt på stolskanterna. Det här handlade om pokern snarare än om pengarna, och jag tror att det var det som var målet med att sportifiera pokern - att påminna dig om hur det kändes när du en gång började spela, och jag tror att GPL åstadkommit just det"

 

Montreal Nationals fick utöver äran och titeln $100 000 i prispengar. Planen är att sjösätta säsong två av Global Poker League under 2017, med PokerStars som nya sponsorer, och dessutom med en regional avknoppare i Kina.

Kommentera

Bli först med att kommentera!

Pokerartiklar

Topp 5

De bästa pokerrummen

Topp 5

Bästa pokerbonusarna

Exklusiva turneringar

Endast för våra medlemmar

Sveriges bästa pokerrum & bonusar

 • Bäst
  Ingen bonus
  Paf Poker
  18+ Regler och villkor gäller. Spela ansvarsfullt. spelpaus.se
 • Populär
  Ingen bonus
  Coolbet Poker
 • Klassisk
  4 HexaPro-biljetter (20 kr/st)
  Unibet Poker
  18+ Spela ansvarsfullt: www.stodlinjen.se. Regler & villkor gäller.