Live från World Series Of Poker 2017

    • 21:01 17 Jul

      Och det blev morgon den sjunde dagen

      Det är till och med varmare än vanligt i Las Vegas! Vi ska fatta oss kort; 27 spelare ska bli ett finalbord på nio idag, oavsett hur lång eller kort tid det tar. Vi spelar två timmar mellan varje break, och någonstans blir det ett middagsbreak.

      Vi kommer att göra en uppdatering per timme där vi berättar kort om vad som hänt sen sist i form av bustar och chip lead och liknande, samt spränga in med lite anekdoter och trivia om spelarna och World Series. 

      Nedan följer exakta chip counts inför dagens spel. De börjar på 120 000 / 240 000 med ante 40 000.

      Namn Chip Count
      Christian Pham 31440000
      Valentin Messina 28590000
      Jack Sinclair 27535000
      Ben Lamb 25685000
      Pedro Oliveira 22540000
      John Hesp 20880000
      Randy Pisane 18370000
      Scott Blumstein 18125000
      Richard Dubini 14975000
      Bryan Piccioli 14500000
      Richard Gryko 13760000
      Jonas Mackoff 12050000
      Michael Krasienko 11430000
      Robin Hegele 11150000
      Antoine Saout 9945000
      Michael Ruane 9340000
      Ben Pollack 8870000
      Alexandre Reard 8580000
      Karen Sarkisyan 8105000
      Daniel Ott 7815000
      Damian Salas 7800000
      David Guay 7400000
      Scott Stewart 6230000
      Florian Lohnert 5360000
      Jake Bazeley 3915000
      Marcel Luske 2990000
      Michael Sklenicka 2230000

      Spelet är igång, så nu kör vi! Första update om någon timme.

       

    • 09:44 17 Jul

      Vi är klara

      Neil Patel åkte ur på 29:e plats.

      Vi kommer att uppdatera med chip counts inför inledande spel i morgon, men här kommer namn på de 27 spelare som är kvar i turneringen:

      Alexandre ReardAntoine SaoutBen LambBen PollackBryan PiccioliChristian PhamDamian SalasDaniel OttDavid Guay, Florian Lohnert, Jack SinclairJake BazeleyJohn Hesp, Jonas MackoffKaren SarkisyanMarcel LuskeMichael KrasienkoMichael Ruane, Michael Sklenicka, Pedro OliveiraRandy PisaneRichard DubiniRichard Gryko, Robin Hegele, Scott BlumsteinScott Stewart och Valentin Messina.

      Vi tackar för att ni följt oss och hälsar er välkomna tillbaka klockan 21!

    • 07:57 17 Jul

      En rörd vinnare

      Det small till precis efter vår förra uppdatering.

      Matt Bond, Daniel Turner, Andrew Ostapchenko, Justas Vaiciulionis, Joshua Marvin (bilden) och Chris Wallace fick alla kasta in handduken senaste timmen, men belönades med drygt $210 000 vardera.

      Om två till åker ut närmaste halvtimmen är vi klara för dagen då. Annars spelar vi tills två spelare åkt ur.

      Det blev tyvärr inget armband till Norge. Martin Lesjoe föll heads-up.

      Det var rörande att se Adrian Moreno efter att det var avgjort. Amerikanen, som redan gått djupt i två event i år lär vara en av årets mest tagna vinnare. Han satt några minuter för sig själv för att samla sig innan det var dags att ta emot armbandet och ta vinnarbilden. 

      Moreno, som hade fint stöd från vännerna på railen, får $528 316 för sin seger, och tar därmed över titeln från Michael Tureniec. Poker.se gratulerar till segern!

    • 06:55 17 Jul

      4 bord

      Vi är nere på fyra bord i turneringen.

      Zu Zhou läggs nu också till bustlistan. Detsamma gäller Travis Lutes, vars största merit är en seger på WSOPs ambulerande midstakes-tour Circuit.

      Martin Lesjoe har tagit ett rejält övertag i HUn i $1111 Little One For One Drop.

    • 05:52 17 Jul

      Onward

      Till listan av bustar lägger vi nu även Frank Crivello och Sean Gibson, två av de mer omeriterade spelarna som återstod i fältet. "Stålmannen" Jonathan Dwek är också utslagen.

      Med 38 spelare kvar är Christian Pham (i mitten) nu stor chip leader.

      Not-so-fun-trivia: Enligt sajten palmbeachpost.com var Paul Senat som bustade på sjuttionde plats fri mot borgen efter att ha arresterats för att ha skjutit en man till döds i april i år. 

      Also:

    • 04:46 17 Jul

      Kändisfall

      Vi har tappat två av fältets stora namn efter middagen. Både Dario Sammartino och Brandon "norajean" Meyers är utslagna. Även Ryan Leng, med meriter från flera finalbord i World Series of Poker, är borta ur turneringen.

      Chris Wallace är Mixed Game-specialist som tog en seger i $10 000 H.O.R.S.E. i World Series 2014. Han är nu en av fyra återstående armbandsinnehavare i fältet som är nere på 40 spelare.

      Jonas Mackoff har cashat för över $3,6 miljoner på nätpoker och är känd online som donut604. Just nu sitter han på en av fältets minsta stackar. 

      Martin Lesjo (NOR) är nu chip leader i $1111 Little One med fyra spelare kvar.

    • 03:12 17 Jul

      Middag

      Max Silver liksom WPT-vinnaren Mike Linster är utslagna. Spelarna har gått på en nittio minuter lång middagspaus med 43 spelare kvar.

      Daniel Ott är just nu chip leader i WSOP main event. Han kom till årets World Series of Poker helt utan livecashar, och tog två små för totalt drygt $3500 i mindre texasevent. Nu kommer han lägga en rejäl till oavsett hur detta slutar. Han garanterad omkring $175 000 i skrivande stund. Precis som många andra i det kvarvarande fältet finns det dock en del rutin från nätet; Ott spelar under nicket ShipitTY.

      Ska vi prata onlinemeriter är det dock den här killen vi ska hålla ögonen på. Brandon Meyers har förvisso $1 miljon i livecashar, men på nätet har han under nicket "norajean" passerat $4 miljoner. 

    • 01:48 17 Jul

      En man och en dröm

      Vi är nu nere på knappt femtio man, och busttakten har avtagit. Vi ska ut med ett tjugotal spelare till idag.

      Den brittiske senioren John Hemp har sju livecashar sedan tidigare i karriären. Samtliga är från Hulls lokala kasinos £10 rebuy. För att täcka inköpet i main med sina karriärvinster skulle han ha behövt sälja av nära 80% givet att mark-upen varit 1.00. Det hade för övrigt gett en bra utdelning då Hemp nu är garanterad cirka $150 000 i prispengar. Hemp har dock en skaplig stack framför sig, så resan är inte över än. 

      Max Silver tog karriärens första armband i årets World Series of Poker.

    • 00:35 17 Jul

      Fortfarande rutinerat

      Armbandsvinnaren Kevin Song är utslagen, liksom onlinefenomenet Connor "Blanconegro" Drinan. Det gäller även Unibet Open-segraren Paul Vas Nunes

      Lite fakta om spelarna som är kvar. Sju av dem har $3 miljoner eller mer i turneringsvinster, och tre (Lamb, Sammartino och Saout) har mer än $5 miljoner, före denna cash.

      Fem armbandsinnehavare (Silver, Lamb, Pham, Piccioli och Wallace) återstår, och en WPT-vinnare (Linster). 

      Två i fältet har tidigare nått finalbord i WSOP main event; förra årets Michael Ruane samt Ben Lamb 2011.

      Marcel Luske har med $4,5 miljoner i turneringsvinster spelat in fjärde mest live i det kvarvarande fältet.

      Så här ser utbetalningsstrukturen ut härifrån:

      1) $8 150 000
      2) $4 700 000
      3) $3 500 000
      4) $2 600 000
      5) $2 000 000
      6) $1 675 000
      7) $1 425 000
      8) $1 200 000
      9) $1 000 000
      10) $825 000
      11) $675 000
      12-13) $535 000
      14-15) $450 000
      16-18) $340 000
      19-27) $263 532
      28-36) $214 913
      37-45) $176 399
      46-54) $145 733

      Det återstår ungefär femtio man.

    • 23:30 16 Jul

      60-

      Vi är nu under sextio spelare.

      Förra årets finalist Kenny Hallaert är utslagen och kommer inte upprepa bedriften den här gången.

      Även trefaldige armbandsvinnaren Ian Johns har lämnat turneringen.

      Det ska nu också spelas klart i $1111 Little One For One Drop i samma område som main event, turneringen Michael Tureniec tog hem förra året. Tolv spelare återstår.

      Norske Martin Lesjø ligger trea i chip counten i $1111 Little Drop.

Liverapportering

World Series Of Poker 2017

Fullständig prislista

Vinnarna (eventet är avslutat)

Vinnare

Scott Blumstein

Vinnare av World Series Of Poker 2017 blev Scott Blumstein som tog hem förstapriset på $8 150 000.

Missa inte veckans bästa bonusar!

  • Bäst bonus
    100 kr i turneringsbiljetter
    888 Poker
    18+ Min insättning: 100 kr. Måste hämtas inom 14 dagar. Biljetterna giltiga i 14 dagar efter uthämtning. Regler & villkor gäller.
  • Populär
    100 kr i SPINS-biljetter
    partypoker
    100 kr gratis i SPINS-biljetter när du sätter in dina första 100 kr. Biljetten förfaller efter 60 dagar. 18+. Villkor gäller.
  • Svensk
    4 HexaPro-biljetter (20 kr/st)
    Unibet Poker
    18+ Spela ansvarsfullt: www.stodlinjen.se. Regler & villkor gäller.