"Hur skulle ditt lag i Global Poker League se ut?"

Denna veckas panel består av Jonatan "Hellman" Fager, Robin Ylitalo och Olof Haglund. De berättar om hur deras lag i Global Poker League skulle se ut.

18+ Betalas som 4x$5 Spin & Go-biljetter som är giltiga i 7 dagar. Regler & villkor gäller. Spela ansvarsfullt. Stodlinjen.se

Den här veckans panel pratar om Global Poker League, och hur deras lag skulle se ut om de fick handplocka ett blågult sådant.

Veckans fråga lyder ""Snart börjar andra säsongen av Global Poker League. Om du fick vara spelande lagledare för ett helsvenskt lag, vilka fyra övriga spelare skulle du plocka in? Hur tror du ditt lag skulle stå sig i den internationella konkurrensen?""

Jonatan Fager, pokerproffs

Jonatan Fager kommer alltid att vara "Hellman" på den svenska pokerscenen. Och med det också en av det blågula proffscommunityns mest färgstarka profiler så länge han väljer att vara en del av den. Jonatan nominerades mycket välförtjänt till Årets ambassadör 2016 för sitt bidrag att göra svensk poker roligare att följa. Under året syntes han både i Pokerhuset och som coach i Svenska Spels Boot Camp. Hans resultat har inte heller varit något att skämmas för. Som bäst rankades han fyra i världen på PocketFives, och hann med en tredje- och en femteplats i PokerStars turneringsserie SCOOP..

De är tyvärr lite för färglösa för formatet

"C Darwin och lena900 hade varit en dröm rent kompetensmässigt att ha i laget, men de är tyvärr lite för färglösa personer för formatet. Mitt val faller istället på Robin Ylitalo, Anton Wigg, Sofia Lövgren och Magnus Betnér. Ett ganska konkurrenskraftigt gäng på många plan skulle jag säga!" 

Robin Ylitalo, Pokerproffs och EPT-vinnare 

Robin Ylitalo har ända sedan han etablerade sig på den professionella turneringsscenen varit ett av Sveriges mest populära och välkända pokerproffs. En varm och positiv personlighet kombinerat med en grym talang för spelet är ett bra koncept. Under 2016 kändes det också som att Robin aktivt valde att synas mer utåt med framgång, och har figurerat i Pokerhuset och som kommentator och bloggare för Svenska Spel..

Svårslagen trygghet vid liveborden

"Jag hade tagit ut följande lag med motiveringar:

Simon Mattssonen ungtupp som nyligen levererade en fin pokal uppe i bergen i Österrike, tidigare vart väldigt nära och det känns som hans år på livescenen 2017. Ok resultat online, inget som sticker ut.

Niklas Åstedt. Chrusher både på nätet och vid den gröna duken. Svårslagen trygghet vid liveborden och räds inte en stirrande 'timex'!

Alexander IvarssonSveriges kanske aggressivaste pokerspelare, ett viktigt kort att kunna kasta in när saker och ting har låst sig. Varit väldigt nära i mycket senaste åren och det känns som hans tid är här!

Daniel Erlandsson. Jag kastar in gamle dolly som en gubbe i lådan. Man får aldrig underskatta honom vid pokerbordet; när du som minst anar det är han där och hugger! Svensk mästare och fina resultat online i bagaget.

Jag tror vårt lag skulle göra succé. Det är många med fin form och mycket sparkapital i sig, vi hade absolut varit med och delat favoritskapet!"

Olof Haglund, pokerproffs och bloggare på Poker.se

Olof Haglund är en av ytterst få svenska pokerspelare som regelbundet bloggar publikt för de svenska pokerrailarna och delar med sig av sitt liv och sina tankar. Skulle svensk pokermedia dela ut ett pris till mest tillgängliga och samarbetande spelare skulle Haglund ligga väldigt bra till. En klassisk class act i bemötandet mot allt från spelare till arrangörer och media.

"Jag skulle kontakta de högst rankade svenskarna på Global Poker Index och helt enkelt fråga vilka som skulle vara intresserade av att vara med. Om jag fick välja fritt bland de top 10-rankade där skulle det se ut ungefär såhär: Peter EichhardtMichael TureniecSimon Mattson och Niklas Åstedt

Jag ser ingen anledning till att Stockholm Slowrollers skulle kunna vinna hela GPL!

Jag tror det skulle bli svårt att få ihop taggade spelare då de flesta nog hellre sitter hemma och spelar riktig poker än att spela playmoney i en studio. Men om min lineup ovan var motiverad så ser jag ingen anledning till att laget Stockholm Slowrollers inte skulle kunna vinna hela GPL!"

Kommentera

Bli först med att kommentera!

Topp 5

De bästa pokerrummen

Topp 5

Bästa pokerbonusarna

Exklusiva turneringar

Endast för våra medlemmar

Sveriges bästa pokerrum & bonusar

 • Bäst
  Freerolls
  Paf Poker
  18+ Regler och villkor gäller. Spela ansvarsfullt. spelpaus.se
 • Populär
  Ingen bonus
  Coolbet Poker
 • Klassisk
  4 HexaPro-biljetter (20 kr/st)
  Unibet Poker
  18+ Spela ansvarsfullt: www.stodlinjen.se. Regler & villkor gäller.