Ny Succé från Christian Jeppsson - Överlägset största vinsten i karriären.

Natten till torsdagen vann Christian Jeppsson sin hittills största segercheck när han vann WPT Online Championship Main Event. Detta trots att han trappat ner på spelandet sista åren för att koncentrera sig på den nybildade familjen. Hela 2 130 entries blev det i det första eventet av sitt slag och efter att ha gjort en deal heads up skrevs segerchecken till $923 786 plus ett $15 000 inköp till WPT Tournament of Champions.

Nästan alla kommentarer man läser om den tidigare världsettan är enbart positiva och trots alla framgångar framstår han som extremt ödmjuk och med båda fötterna på jorden.
Så vad frågar man egentligen ett "pensionerat" pokerproffs som återvänder till pokerscenen och fortfarande uppenbarligen håller otroligt hög klass på sitt spel?
Det känns nämligen som man redan frågat honom allt man kan så denna gång tänkte jag ställa fem snabba frågor som jag hoppas att han aldrig fått svara på innan.


Det är ändå en hisnande summa pengar även för ett ärrat pokerproffs och man kan ju inte annat än undra hur snacket går hos de personerna runt Christian som inte riktigt har hundra koll på livet som pokerproffs.

• Hur reagerade svärföräldrarna första gången dom fick reda på att du livnärde dig på att spela poker? Hur förklarar man att man köper in i en pokerturnering för t ex $5 200?

- Jag var faktiskt verkligen orolig för hur deras reaktion skulle bli. Emma hade såklart berättat för dem men de var väldigt förstående.
Känner hur de litar på mig som person och därigenom litar på att jag tar sunda beslut. Sen pratar vi sällan om summor rakt ut även om de förstår att det handar om stora sådana emellanåt. Det känns allmänt lite svårt och jobbigt att berätta om insater och vinster som tex i detta fallet. Skäms lite över beloppen det handlar om.
Tex idag hade vi vänner över på fika. Nämnde inte vinsten utan bara att det spelas mycket just nu och att det gått bra.

• Du verkar vara i en harmonisk plats i livet just nu och med det verkar framgångarna dugga tätt. Tror du rent av en del av pressen som försvann när du trappade ner var nyttig?

Nej, egentligen inte. Däremot tror jag att jag fick en ny motivator när Lucas (vår son) föddes.

 

"Med alla pengar som är i omlopp och samtidigt media som gärna vill skriva om alla stora vinster som att allt är nettovinster så är det kanske inte konstigt att man drar sig för att berätta för icke pokerintresserade bekanta.
Hur berättar man att man vunnit vad som skulle kunna motsvara sju rätt på lotto utan att låta konstig?
Nu var det är ju inte första gången Christian vann en stor klumpsumma i en pokerturnering men jag blir ändå nyfiken på hur klimatet ut för alla proffs efter en stor klonk".

 

• Får du mycket snyfthistorier skickade till dig där folk du inte ens känner försöker be om pengar och hur hanterar man i så fall sådant?

Har dykt upp ett fåtal snyfthistorier. Försöker svara snällt men bestämt att jag aldrig ger något till enskillda personer. De flesta förstår varför samtidigt som även jag förstår deras desperat försök till en utväg ur deras situation.

 

Denna vinsten behöver dock inte Christian fundera speciellt länge på vad han vill investera i.

• Du har ju ett byggprojekt ihop med Ivarsson i indonesien som ni filat på ett tag. Vad är tanken där? Är det en affärsidé eller för privat bruk? Man får ändå känslan av att det är Ivar som håller i de flesta trådarna där?

Målet är att det ska bli en härlig mix av uthyrning och privat bruk. Nej, det är ganska delat ansvar och våra tjejer är minst lika delaktiga som vi är.

• Hur uppkom den idén och när räknar ni med att vara klara

Emma hittade en länk till projektet och vi blev väldigt sugna på att vara med!
Dock var det en för stor investering för att vi skulle ha råd själva och då kontaktade vi Emelie och Ivar som vi båda kände sen tidigare. I samma veva fick vi reda på att två andra pokerspelare precis hade köpt tomt där!
De är båda väldigt noggranna med sina uträkningar och hade därmed krattat vägen för oss. Beräknas vara klart om ca 2 år.

• Vad tycker du om konceptet Twitch och alla High Stakes proffs som streamar samtidigt som dom spelar? Balansgången mellan att bli sporrad och ge bort edge är ändå fin. Vad skulle det kosta att få se Christian Jeppsson streama söndagsgrinden?

- Har faktiskt lekt med tanken men kommit fram till att det skulle påverka mitt spel osant mycket då jag inte har mina styrkor spelteoretiskt.
Har man inte det och några potter går åt helvete skulle det kännas väldigt obekvämt att ta kommande beslut. Stor respekt till dom som klarar att göra det bra.

Kommentera

Bli först med att kommentera!

Exklusiva turneringar

Endast för våra medlemmar

Missa inte veckans bästa bonusar!

 • Populär
  5000 kr i välkomstbonus
  Unibet Poker
 • Störst
  $20 i Spin & Go-biljetter $10 i kontant-biljetter
  PokerStars
 • Sätt in 500 kr spela med 1000 kr
  888 Poker